תפריט נגישות

מורשת קרב - בעקבות לוחמים

הקרבות בחבל מודיעין במלחמת העצמאות

חבל מודיעים, מולדתם של החשמונאים, משתרע בשיפולים המערביים של הרי יהודה על גבול השפלה, משעלבים בדרום עד לנמל התעופה בן-גוריון בצפון. עד למלחמת העצמאות היו בו יישובים יהודיים מעטים ומבודדים, שהיו מוקפים יישוב ערבי צפוף. כיום מקיפה המועצה האזורית מודיעים, שנוסדה בשנת תשי"א, עשרות יישובים, ולעתיד מתוכננת הקמתה של עיר מחוז, שתישא את השם מודיעין. באזור זה מצויים הקברים המיוחסים למכבים. בחג החנוכה מודלק שם לפיד בוער, המועבר במירוץ שליחים אל בית הנשיא בירושלים, כסמל לקוממיות ישראל.
בחודש יולי 1948, בקרבות "עשרת הימים" שבין ההפוגה הראשונה לשנייה, נערך באזור זה מבצע "דני" (על-שמו של דני מס, מפקד מחלקת הל"ה שיצאה לעזרת גוש עציון הנצור, ושכל לוחמיה נהרגו). מבצע זה היה מן המכריעים במלחמת העצמאות, והודות לו הוסר האיום של הלגיון הערבי מעל אזור תל אביב, ונחלש לחצו על הדרך לירושלים. בליל 10-9 ביולי יצאו לפעולה חטיבת הפלמ"ח "יפתח" וחטיבות החי"ש "קרייתי" ו"אלכסנדרוני". למחרת היום הצטרפה אליהן חטיבה 8, חטיבת השריון הראשונה של צה"ל. כוחות שריון ורגלים חברו זה לזה בבן שמן הנצורה, ומשם עלו על לוד ורמלה וכבשון (13-11 ביולי). חטיבת "אלכסנדרוני" כבשה את ראש העין, וחטיבת "פתח" יצאה במסע כיבושים דרומה אל עבר צומת הכפר הערבי בית סירא.
בליל 16-15 ביולי כבשו כוחות "יפתח" את הכפרים אל-בורג' וביר-מעין, ואחר כך תפסו גבעות באגפם הצפוני כדי לאבטחם מפני כוחות הלגיון, שעדיין החזיקו בכביש שלמרגלותיהם. מדרום-מערב לכפר נעלין שכן הכפר א-רס, מקום מודיעים הקדומה.
ב-15 ביולי הדף כוח צה"ל, שהוצב מצפון-מערב לקברות המכבים, התקפה של הלגיון, ואחר-כך כבשו כוחותיו את גבעה 219 ואת הכפר שילטא אל-בורג' (כיום שילת). בימים 18-16 בחודש התחוללו קרבות קשים בכפר קולה, והוא עבר מיד ליד עד שנכבש סופית על-ידי צה"ל בבוקר 18 בחודש. עם כניסת ההפוגה השנייה לתוקפה באותו יום פסקה הלחימה.
בתום קרבות "עשרת הימים" היה בשליטת צה"ל כל החבל, המשתרע ממצפה מודיעים ומקברות המכבים עד שעלבים (סלבית) ומשמר אילון (אלקובב). לטרון ורכס אילון לא נכבשו בגלל הפסקת האש, ונותרו כמובלעת בידי הלגיון הירדני עד מלחמת ששת הימים.
ב-24 בספטמבר 1948, בימי ההפוגה השנייה, נכבש המוצב בגבעה 219 מידי כוחותינו, אך תגבורת שהגיעה למקום הדפה את הכובשים.
בשנות החמישים רבו ההסתננויות והפיגועים באזור זה. אחת מפעולות הגמול הראשונות של הצנחנים היתה כאן נגד הכפר קיביה, באוקטובר 1953.
בתקופת הכוננות שלפני מלחמת ששת הימים רוכזה ביער בן שמן חטיבת השריון "הראל", ומכאן יצאה לפרוץ את קווי הלגיון. היא כבשה את גבעת הרד"ר ורמאללה מצפון לפרוזדור ירושלים והגיעה עד יריחו. חטיבת "קרייתי" הגיחה אף היא מאזור זה, כבשה את לטרון ועלתה במעלה בית חורון. בכך השלימו חטיבות צה"ל ביוני 1967 את המלאכה, שהחלו בה במבצע "דני" ביולי 1948.

מאת ד"ר אריה יצחקי

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה